Geodetski načrt je ena najosnovnejših geodetskih storitev. Projektantom predstavlja osnovo za pripravo projektne dokumentacije in izdelavo prostorskih aktov, ki sta osnova za načrtovanje posegov v prostor. V pomanjšanem merilu in v skladu s topografskim ključem prikazuje zemeljsko površje z njegovimi pojavi in fizičnimi objekti na njegovi površini.
Geodetski načrt lahko vsebuje podatke o reliefu, vodah, rastlinstvu, stavbah, gradbenih inženirskih objektih, rabi zemljišč, zemljepisnih imenih, geodetskih točkah, zemljiških parcelah, administrativnih mejah in drugih fizičnih strukturah in pojavih. Podatki o zemljiških parcelah so podatki o mejah zemljiških parcel in številke zemljiških parcel.
Geodetski načrt sestavljata grafični prikaz geodetskega načrta in certifikat geodetskega načrta. V grafičnem prikazu se za prikaz vsebine geodetskega načrta uporabljajo znaki, določeni v topografskem ključu. Topografski ključ določi Geodetska uprava Republike Slovenije. Če so podatki zaradi različnih kakovosti uporabljenih virov položajno neusklajeni, mora geodetsko podjetje v grafičnem prikazu podatke položajno uskladiti glede na namen uporabe geodetskega načrta. V primeru, da je potrebno na geodetskem načrtu prikazati meje zemljiških parcel in podatki o mejah zemljiških parcel glede na namen uporabe geodetskega načrta niso dovolj natančni, je treba pred prikazom mej zemljiških parcel v grafičnem prikazu meje urediti skladno s predpisi, ki urejajo evidentiranje nepremičnin. Na geodetskem načrtu se prikažejo le tisti podatki, ki po kakovosti ustrezajo namenu uporabe geodetskega načrta.
Kdaj potrebujem geodetski načrt?
– Pri pripravi projektne dokumentacije za graditev objekta: Storitev se izvede pred nameravano gradnjo in služi kot osnova za projektiranje posegov v prostor. Je eden od potrebnih načrtov za pridobitev gradbenega dovoljenja.
– Pri pridobitvi uporabnega dovoljenja: Geodetski načrt novega stanja zemljišča se izvede po končani gradnji in prikazuje dejansko stanje novogradnje in je ena od obveznih prilog pri izdaji uporabnega dovoljenja.
– Za pripravo lokacijskega načrta: S katerim se določijo urbanistične in krajinske rešitve predvidene prostorske ureditve, določijo lokacijski in tehnični pogoji in usmeritve za projektiranje in gradnjo objektov ter določijo drugi pogoji, zahteve in ukrepi za izvedbo načrtovane prostorske ureditve. Podlaga za njihovo pripravo je geodetski načrt.
– Pri legalizaciji objekta: Legalizacija je potrebna v primeru prodaje, nakupa, nadzidav in dozidav objektov brez gradbenega in uporabnega dovoljenja. Geodetski načrt z posnetim dejanskim stanjem na terenu služi kot osnova projektantom pri nadaljnjem postopku legalizacije.
Comments